Skip to content

1800 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 17, 1982

Property Information

Block118.02
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,919
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,500
37%
Improvement Value:$647,100
63%
Total Assessment$1,024,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,298+6.4%
2024$37,879+5.4%
2023$35,953+1.4%
2022$35,441+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook NaN, Page NaN