Skip to content

1520 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1952
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block118.02
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,532
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
17%
Improvement Value:$579,800
83%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,866+6.4%
2024$7,394+5.4%
2023$7,018-71.0%
2022$24,213+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 6301, Page 1974Recorded9/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952