Skip to content

14 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block118.02
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,236
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
31%
Improvement Value:$124,800
69%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,131+6.4%
2024$6,703+5.4%
2023$6,362+1.4%
2022$6,271+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,236DeedBook 6443, Page 240Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4360, Page 293

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950