Skip to content

12 Millard TerTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Oct 13, 2022

Property Information

Block118.03
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,076
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
34%
Improvement Value:$103,400
66%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,187+6.4%
2024$5,815+5.4%
2023$5,520+1.4%
2022$5,441+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft1,076DeedBook 6508, Page 441Recorded11/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950