Skip to content

97 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block118.03
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,306
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
34%
Improvement Value:$101,300
66%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,080+6.4%
2024$5,716+5.4%
2023$5,425+1.4%
2022$5,348+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5875, Page 261

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4971, Page 229

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2549, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1950