Skip to content

1757 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block118.04
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,680
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
49%
Improvement Value:$219,400
51%
Total Assessment$429,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,888+6.4%
2024$15,875+5.4%
2023$15,068+1.4%
2022$14,853+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970