Skip to content

433 Stokes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2010

Property Information

Block21.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage5,740
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
21%
Improvement Value:$161,600
79%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,000+6.4%
2024$7,520+5.4%
2023$7,137+1.4%
2022$7,036+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959