Skip to content

1 Bruce Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1888

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 1, 1995

Property Information

Block118
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,392
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
42%
Improvement Value:$63,400
58%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,303+6.4%
2024$4,045+5.4%
2023$3,839+1.4%
2022$3,784+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3014, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1888