Skip to content

17 Bruce Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 9, 2014

Property Information

Block118
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,209
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
34%
Improvement Value:$100,100
66%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,951+6.4%
2024$5,594+5.4%
2023$5,309+1.4%
2022$5,233+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,209DeedBook 6204, Page 794Recorded10/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1948