Skip to content

23 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1947

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block119
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage900
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
32%
Improvement Value:$93,000
68%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,416+6.4%
2024$5,091+5.4%
2023$4,832+1.4%
2022$4,763+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 4205, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 2578, Page 347

Property Sale

SaleMulti
$43,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1947