Skip to content

5 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 20, 2020

Property Information

Block119
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
21%
Improvement Value:$166,200
79%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+6.4%
2024$7,797+5.4%
2023$7,400+1.4%
2022$7,295+33.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,116DeedBook 6404, Page 1140Recorded5/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5330, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$113,900
DeedBook 2946, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954