Skip to content

11 Kern Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block124
Lot574
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,464
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
26%
Improvement Value:$122,200
74%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,497+6.4%
2024$6,107+5.4%
2023$5,797+1.4%
2022$5,714+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$309,900
Sq Ft1,464DeedBook 6590, Page 558Recorded5/9/2025

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,464DeedBook 6390, Page 885Recorded12/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5427, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1930