Skip to content

1 Kern Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Oct 23, 2001

Property Information

Block124
Lot563
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,653
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
31%
Improvement Value:$107,500
69%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+6.4%
2024$5,760+5.4%
2023$5,467+1.4%
2022$5,389+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 4168, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2937, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1920