Skip to content

11 Hillman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block125
Lot583
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,120
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
26%
Improvement Value:$148,000
74%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,858+6.4%
2024$7,387+5.4%
2023$7,011+1.4%
2022$6,911+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6141, Page 426

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958