Skip to content

15-21 Arctic Pkwy

Trenton, NJ 08638

Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jan 26, 1998

Property Information

Block13.01
Lot11.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,850
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,600
49%
Improvement Value:$299,700
51%
Total Assessment$586,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,059+6.4%
2024$21,676+5.4%
2023$20,573+1.4%
2022$20,280+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
DeedBook 3337, Page 93