Skip to content

8 Lisbon AveTrenton, NJ 08638

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block131
Lot398
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,792
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
20%
Improvement Value:$196,800
80%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,620+6.4%
2024$9,043+5.4%
2023$8,583+1.4%
2022$8,461+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 6261, Page 58Recorded9/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4724, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3115, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1950