Skip to content

101 Allison AveTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block131
Lot396
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage962
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
30%
Improvement Value:$111,500
70%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,265+6.4%
2024$5,889+5.4%
2023$5,590+1.4%
2022$5,510+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft962DeedBook 6344, Page 1497Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5115, Page 11

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3177, Page 255

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2550, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1940