Skip to content

20 Chesney AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block132
Lot376
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,476
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
21%
Improvement Value:$154,400
79%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,028+6.4%
2024$6,607+5.4%
2023$6,271+1.4%
2022$6,181+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,476DeedBook 6548, Page 736Recorded2/6/2024

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6163, Page 1649

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 4181, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1950