Skip to content

6 Allison AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block133
Lot312
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage960
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
33%
Improvement Value:$89,200
67%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,965+6.7%
2024$4,652+5.7%
2023$4,403+1.5%
2022$4,337+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950