Skip to content

16 Allison Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block133
Lot317
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,188
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
32%
Improvement Value:$102,900
68%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,939+6.4%
2024$5,582+5.4%
2023$5,299+1.4%
2022$5,223+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,188DeedBook 6470, Page 350Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,188DeedBook 6458, Page 134Recorded9/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4599, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$93,500
DeedBook 3931, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1950