Skip to content

24 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1944

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block120
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,163
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
20%
Improvement Value:$168,700
80%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,326+6.4%
2024$7,827+5.4%
2023$7,429+1.4%
2022$7,323+36.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft1,163DeedBook 6393, Page 1744Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6329, Page 714Recorded6/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$213,000
DeedBook 5179, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$159,745
DeedBook 4795, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$121,900
DeedBook 4325, Page 188

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1944