Skip to content

124 Keswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block136
Lot259
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
27%
Improvement Value:$113,700
73%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,147+6.4%
2024$5,778+5.4%
2023$5,485+1.4%
2022$5,406+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6261, Page 18Recorded9/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 4692, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4392, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$100,500
DeedBook 4081, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 2709, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$60,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954