Skip to content

137 Somerset St

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block139
Lot137
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage976
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
34%
Improvement Value:$85,500
66%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,105+6.4%
2024$4,799+5.4%
2023$4,555+1.4%
2022$4,490+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 6239, Page 413Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 6220, Page 935Recorded6/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$148,500
DeedBook 4926, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 3193, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958