Skip to content

97 Woodland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1970

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block139
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,645
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
28%
Improvement Value:$133,100
72%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,311+6.4%
2024$6,873+5.4%
2023$6,523+1.4%
2022$6,430+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,645DeedBook 6490, Page 1625Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4228, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1970