Skip to content

19 Blue Grass Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block536
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,623
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
30%
Improvement Value:$160,400
70%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+9.8%
2024$8,207+5.4%
2023$7,790+1.4%
2022$7,679+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,623DeedBook 6544, Page 1950Recorded12/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960