Skip to content

1597 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 28, 2004

Property Information

Block13
Lot27.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningBH
Sq Footage3,584
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,200
47%
Improvement Value:$260,900
53%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,315+6.4%
2024$18,156+5.4%
2023$17,233+1.4%
2022$16,987+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4849, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1980