Skip to content

3 Industry Ct

Trenton, NJ 08638

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block112
Lot408
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage3,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
22%
Improvement Value:$132,700
78%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690+6.4%
2024$6,289+5.4%
2023$5,969+1.4%
2022$5,884+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

DeedBook 6306, Page 772Recorded11/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4255, Page 130

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2940, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1972