Skip to content

1618 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 5, 2008

Property Information

Block142
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
24%
Improvement Value:$133,900
76%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+6.4%
2024$6,514+5.4%
2023$6,183+1.4%
2022$6,095+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5844, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1921