Skip to content

24 Atlantic St

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block142
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,128
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
36%
Improvement Value:$101,800
64%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+6.4%
2024$5,845+5.4%
2023$5,548+1.4%
2022$5,469+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 6228, Page 1300Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 6163, Page 1277

Property Built

Built

Year Built: 1950