Skip to content

20 Louisiana AveTrenton, NJ 08638

Built 1988

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 9, 1990

Property Information

Block144
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,050
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
24%
Improvement Value:$162,600
76%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+6.4%
2024$7,908+5.4%
2023$7,506+1.4%
2022$7,399+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2547, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook NaN, Page NaN