Skip to content

28 Louisiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1967

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block144
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,292
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
28%
Improvement Value:$130,300
72%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154+6.4%
2024$6,725+5.4%
2023$6,383+1.4%
2022$6,292+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6121, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1967