Skip to content

14 Atlantic St

Trenton, NJ 08638

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block145
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class10
Description2S CB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
46%
Improvement Value:$48,500
54%
Total Assessment$89,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,532+6.4%
2024$3,320+5.4%
2023$3,151+1.4%
2022$3,106+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,728DeedBook 6392, Page 964Recorded1/3/2020

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 6176, Page 1579Recorded8/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920