Skip to content

64 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2005

Property Information

Block146
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,350
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
25%
Improvement Value:$158,100
75%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,338+6.4%
2024$7,838+5.4%
2023$7,439+1.4%
2022$7,333+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$227,000
DeedBook 4824, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 4424, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1950