Skip to content

101 Carnine AveTrenton, NJ 08638

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block152
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,084
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
33%
Improvement Value:$119,300
67%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+6.6%
2024$6,305+5.6%
2023$5,971+1.5%
2022$5,883+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973