Skip to content

75 Rhodes AveTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$260,100
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block158
Lot275
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,630
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
22%
Improvement Value:$189,400
78%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,585+6.0%
2024$9,043+5.7%
2023$8,551+1.4%
2022$8,430+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,100

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 6368, Page 1904Recorded5/31/2019

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6150, Page 931

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4351, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1962