Skip to content

154 Oregon Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2005

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jun 20, 1997

Property Information

Block158
Lot260
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,620
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
16%
Improvement Value:$263,300
84%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,255+6.4%
2024$11,520+5.4%
2023$10,934+1.4%
2022$10,778+2.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3231, Page 304