Skip to content

109 Green Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1992

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block164
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,232
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
29%
Improvement Value:$117,300
71%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,204+6.7%
2024$5,817+5.6%
2023$5,508+1.5%
2022$5,426+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,232DeedBook 6553, Page 685Recorded4/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook NaN, Page NaN