Skip to content

199 Browning AveTrenton, NJ 08638

Built 1940
Other Exempt

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Nov 14, 2001

Property Information

Block166
Lot161
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,486
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
24%
Improvement Value:$159,000
76%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$2,866-10.6%
2002$3,205+5.3%
2001$3,043+2.3%
2000$2,976+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4181, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1940