Skip to content

134 King Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$271,740
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block166
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$209,900
81%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,222+6.4%
2024$9,609+69.4%
2023$5,671+1.4%
2022$5,590+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$271,740
Sq Ft1,320DeedBook 6449, Page 920Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$61,000
Sq Ft1,320DeedBook 6380, Page 368Recorded9/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1954