Skip to content

181 King Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block175
Lot520
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,477
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
33%
Improvement Value:$118,500
67%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+6.4%
2024$6,555+5.4%
2023$6,221+1.4%
2022$6,133+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 6254, Page 1678Recorded7/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962