Skip to content

200 Crescent AveTrenton, NJ 08638

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block175
Lot491
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
40%
Improvement Value:$81,700
60%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,337+6.4%
2024$5,017+5.4%
2023$4,762+1.4%
2022$4,694+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 2915, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$92,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974