Skip to content

39 Mabel St

Trenton, NJ 08638

Built 1946

Last Sale Price
$236,900
Last Sale Date
Jan 1, 2013

Property Information

Block187
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,156
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
22%
Improvement Value:$169,700
78%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,582+6.4%
2024$8,067+5.4%
2023$7,657+1.4%
2022$7,548+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$236,900
DeedBook 6164, Page 1731

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 6146, Page 1764

Property Sale

Sale
$60,230
DeedBook 4253, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1946