Skip to content

41 Ray St

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block188
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,455
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
28%
Improvement Value:$125,600
72%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+6.4%
2024$6,436+5.4%
2023$6,109+1.4%
2022$6,022+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 6275, Page 1450Recorded2/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$110,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940