Skip to content

49 Heath StTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block189
Lot179
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,052
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$89,700
69%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140+6.4%
2024$4,832+5.4%
2023$4,586+1.4%
2022$4,521+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940