Skip to content

69 Heath StTrenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block189
Lot188
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,524
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
29%
Improvement Value:$113,700
71%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,297+6.4%
2024$5,919+5.4%
2023$5,618+1.4%
2022$5,538+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 6249, Page 1622Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 6227, Page 847Recorded9/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1954