Skip to content

70 Heath St

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$82,250
Last Sale Date
Oct 9, 1986

Property Information

Block192
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,348
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
31%
Improvement Value:$131,400
69%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+6.4%
2024$7,039+5.4%
2023$6,681+1.4%
2022$6,586+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$82,250
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965