Skip to content

66 Harrop Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1958

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Jul 1, 1991

Property Information

Block276
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,320
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
35%
Improvement Value:$96,200
65%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789+6.4%
2024$5,442+5.4%
2023$5,165+1.4%
2022$5,092+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2570, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1958