Skip to content

128 Tulip Ln

Trenton, NJ 08638

Built 2001

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block193.01
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,413
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
31%
Improvement Value:$122,200
69%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,938+6.4%
2024$6,522+5.4%
2023$6,190+1.4%
2022$6,102+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,413DeedBook 6266, Page 1973Recorded11/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4176, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 2001