Skip to content

124 Orchid Ln

Trenton, NJ 08638

Built 2004

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block193
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,359
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
30%
Improvement Value:$125,200
70%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,060+6.4%
2024$6,636+5.4%
2023$6,299+1.4%
2022$6,209+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,359DeedBook 6248, Page 1392Recorded5/5/2016

Property Sale

SaleMulti
$222,500
DeedBook 4852, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 2004