Skip to content

266 Ewingville RdTrenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block194
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,446
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
39%
Improvement Value:$72,600
61%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,430+6.8%
2024$4,149+5.7%
2023$3,926+1.5%
2022$3,866+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928